הפרעה פוסט-טראומטית באה לידי ביטוי בשיבוש ואי סדירות חמור באיכות החיים ובתפקוד בעקבות חשיפה לאירועים טראומטיים וקיצוניים שעלולים לפגוע ביכולתו של אדם לנהל שגרת חיים תקינה. ישנם שני סוגים של הפרעות פוסט-טראומטית: רגילה ומורכבת.

מרבית האנשים מכירים את הפרעת הפוסט טראומה שלרוב מקורה מהפרעת חרדה שנוצרה בעקבות אירוע טראומתי בחיים האישיים, לדוגמא תאונת דרכים או מעורבות באסון טבע.

עם זאת, פוסט טראומה מורכבת הפכה בשנים האחרונות למוכרת בקרב הרופאים והיא נוצרת על ידי טראומה אשר חוזרת על עצמה, לדוגמא, התעללות מינית מתמשכת אשר גורמת לאותו אדם לחוות את הטראומה לעיתים קרובות ולכן אופי הטיפול ודרך ההתמודדות הינה שונה מאשר מקרה בודד.
טיפול בפוסט טראומה מורכבת הינו משמעותי עבור אותו אדם הסובל מהתופעה. מטרות העל של הטיפול (ולא משנה מהי הדרך) הן להעניק לאותו אדם יכולת התמודדות עם מצבים שונים בחייו וחיזוק ושיקום הגנות שנפגעו כתוצאה מהמקרה.
טיפול בפוסט טראומה מורכבת

הפרעת דחק פוסט טראומטית

בעקבות חשיפה לאירוע ספציפי אר היווה כמוקד מסכן חיים, ההפרעה עלולה להתפרץ. לדוגמא, אם אדם היה מעורב בתאונת דרכים או פיגוע טרור. עם זאת חשוב לציין שהאירוע אינו חייב להיות קיצוני וכל אדם מגיב לאירועים באופן אובייקטיבי.
הזיכרונות הפולשניים של אירוע מסוג זה עלולים לגרום לחוסר תפקוד בשגרה היומית, בעבודה, בלימודים, בניהול מערכות יחסים. 

פוסט טראומה מורכבת

בניגוד להפרעת פוסט טראומטית נקודתית, הפרעת דחוק מורכבת היא בעקבות חשיפה לאירועים קיצוניים וטראומתיים על בסיס קבוע. כלומר, התעללות פיזית, נפשית או מינית אשר חוזרת על עצמה בחייו של אדם מסוים עלולה לגרום לשיבושים חמורים בעולם הרגש והחשיבה של אותו אדם.
ללא טיפול עמוק ואיכותי בנושא, ישנו החשש שהאדם אשר סובל מהפרעה זו עלול לפגוע בעצמו, להיכנס לתחושת דיכאון קשה ולחוות וויסות רגשי שיכול להתבטא בהופעות זעם ופגיעה בסביב היקרה לנו.

לחיות מחדש את הטראומה בסיוטים או הבזקים

הימנעות מסיטואציות מסוימות - הימנעות מאזורים מרובי קהל או פחד מנהיגה במקרה של מעורבות בתאונת דרכים.
שינוי רגשי בקשר "לעצמי" ולאחרים - הימנעות ממערכות יחסים, חוסר אמון באנשים או אמונה שהעולם הינו מקום מסוכן, בנוסף פרץ רגשות באופן קיצוני כגון זעם או כעס.
עירנות קיצונית - מצב בו אותו אדם שחווה את הטראומה נמצא "בכוננות" גבוהה וכתוצאה מכך אינו ישן או נמצא תחת לחץ באופן תמידי.

ישנם עוד מספר תסמינים שמופיעים בדרגות משתנות ולכן חשוב להעריך את עוצמת הטראומה.

טיפול בפוסט טראומה מורכבת

ישנן מספר דרכי טיפול בסוגיה זאת. החל מטיפול פסיכיאטרי ועד כדי טיפול באמצעות תרופות. עם זאת טיפול קוגניטיבי אשר משלב דמיון מודרך, טיפול בחשיפה לנרטיב וחשיפה ממושכת שמטרתה להתעמת בסביבה בטוחה עם מחשבות ורגשות מהווים כמוקדי הצלחה מרכזיים.

מחקרים רבים שבוצעו בנושא מצביעים על שיפור משמעותי בחייו של הסובל מפוסט טראומה מורכבת ויעילות הטיפול מאפשרים לאותו אדם לנהל שגרת חיים יציבה ובטוחה יותר.

דרכי הטיפול גם כן משפיעים על כל אדם בצורה שונה ובעוד הדרך הקונבנציונאלית היא לעבור טיפול פסיכותרפי שכולל מפגשים קבועים עם אדם מוסמך או קבוצה ותפקידם להחליף מחשבות שליליות במחשבות חיוביות ולפתח גישה אופטימית לחיים.

טיפול בשיטת NLP הפך לפופלארי ביותר בשנים האחרונות בקרב החווים פוסט טראומה מורכבת וזאת מפני שהטיפול מקנה המון כלים חיונים להתמודדות עם מחשבות נגטיביות באמצעות דמיון מודרך, שינוי התנהגות רגשית ושיחות מכוונות מטרה. הטיפול נמצא איכותי עבור גורמים לחרדה חברתית, חרדה חברתית בילדים ובאופן כללי בכל תחומי החיים כגון עבודה, מערכות יחסים וכדומה.

הטיפול עצמו מורכב מהתנסות מעשית חווייתית, שיחה מכוונת מטרה, ושילוב של דמיון מודרך, המהווים יחדיו מרשם בטוח להטמעה ולשינוי לאורך זמן. לכן, לסובלים מפוסט טראומה מורכבת מדובר על פריצת דרך שמסוגלת לשנות את מהלך חייהם באופן משמעותי ולהחזירם לתפקוד איכותי."קסם השינוי פועלת למען הנפגעים הרבים באמצעות דמיון מודרך ושיטת טיפול NLP  לצד טיפולים אלטרנטביים מוכחים בהדרכתה של מירה-סול אליעוז אשר צברה ניסיון רב ואחוזי הצלחה גבוהים במיוחד בתחום. צרו עמנו קשר באתר האינטרנט שלנו ונציג בפניכם את כל השיטות הרלוונטיות ונתאימן באופן אישי.
 

השאירו פרטים ונחזור אליכם