במסגרת שירותי הבריאות והרווחה ישנם דיווחים אשר נמצאים במגמת עלייה בעשורים האחרונים בכל הנוגע לטראומות שונות בקרב אנשים ואוכלוסיות מצוקה. מרבית האנשים אשר מתמודדים עם הטראומות הללו אינם מקבלים את הטיפול הראוי עבורם.


ההבדל בין פוסט טראומה לבין פוסט טראומה מורכבת הוא שבעוד אדם יכול לסבול מאירוע טראומתי יחיד, כאשר ישנם הרבה אירועים קיצוניים הטראומות מצטברות והופכות לסבל מתמשך. אנשים אשר חווים את הסבל היום יומי הזה מתקשים בהמון היבטים בחיים כגון שליטה על רגשות, קושי בשליטה על דחפים מסוימים וכמובן אי יכולת לתפקד בכל מסגרת שהיא, בין אם טיפולית או לא.

 

באילו מצבים עלולה להתפתח פוסט טראומה מורכבת?

ובכן, מחקרים רבים ודיווחים שונים מצביעים על כך שאירועים טראומתיים כגון אלימות פיזית, אלימות מינית, מצבי מלחמה, הלם קרב ועוד עלולים "להחיות" את הטראומה כל יום מחדש ובכך לגרום לנפגע להתמודד איתם בכל יום.


מקרים נוספים כוללים מצב בריאותי קיצוני אצל חולים כרוניים אשר זקוקים לטיפולים אינטנסיביים, קיצוניים וכואבים ביותר שעלולים לגרום להתפתחות של חוויית פוסט טראומה מורכבת.

 

הנה מספר מאפיינים לסובלים מטראומה מתמשכת:

1. פגיעה בזיכרון או שכחה מוחלטת של אירועים ממוקדים. במצבים כאלו ניתן לראות אף ניתוק מוחלט מהזהות העצמית של הנפגע.
2. קושי בשליטה על רגשות או דחפים. מאפיין זה קיצוני ביותר מפני שמחקרים רבים הוכיחו כי אנשים אשר מגיעים למצב זה נוטים לחשוב על פגיעה עצמית תוך כדי שימוש בחומרים אסורים והתמכרות קיצונית.
3. פגיעה בערך העצמי. אנשים אשר סובלים מפוסט טראומה מורכבת עלולים לחוש אשמה, בדידות ובושה ולכן ערכם העצמי נפגע קשות ורק באמצעות טיפול אינטנסיבי ועמוק ניתן לשנות זאת.

 

כיצד ניתן לטפל ולהתמודד עם מצבים אלו?

חשוב לציין שהטיפול בסוג זה של טראומה הינו רגיש במיוחד וזאת מפני שיש צורך לפעול על מערכות רגשיות ואישיות כגון אמון, התפיסה העצמית, שייכות ולכן ההחלמה מפוסט טראומה מורכבת דורשת תהליך ארוך.


"קסם השינוי" פועלת למען הנפגעים הרבים באמצעות דמיון מודרך, NLP ושיטות הוליסטיות בהדרכתה של מירה-סול אליעוז. צרו עמנו קשר באתר האינטרנט שלנו ואנו נציג בפניכם את שיטות הטיפול אופן מפורט ויסודי. 

השאירו פרטים ונחזור אליכם